News

3rd September 2018

Over the past 45 years, FabricAir dispersion technology has become globally renowned for its flexibility and core benefits like draft-free, condensation-free, noiseless, corrosion-free and hygienic. With a proven track record and as leading experts in field of air engineering technology, FabricAir continues to set the global industry standards to be at the forefront of HVAC/R innovation and indoor climate solutions. 

31st August 2018

FabricAir, 1973 yılında dünyanın ilk kumaş kanalını piyasaya sürdüğünde, bir oyun bozan oldu. Danimarka merkezli küçük bir şirketin, dünyanın her yerindeki müşterileri ve tüm büyük bölgelerdeki satış ofisleri ya da distribütörleri ile HVAC / R içinde dünya lideri yenilikçi bir şirket haline gelmesinin öyküsüdür.

30th August 2018

Binyıl dönümünde, yeni bağımsız IPS Havalandırma A / S, yerini alıyordu. On yıl, şirketin yeni iştirakleri, yeni mülkiyet yapısı ve küresel finansal krizin başlamasıyla birlikte, şirketin inşaat sektöründe olduğu gibi eski moda endüstrisinde yenilikçi bir alternatif teknoloji için altın parası haline gelen bir dönüm noktası oldu.

29th August 2018

80'ler 90'lara ilerledikçe, globelleşme, yeni uygulamalar ve yenilikler gündemi belirledi. Araştırma ve geliştirme, on yıl boyunca başlatılan yeni kumaş türleri ve akış modelleri ile odak noktası oldu. IPS Ventilasyon nihayet bağımsız bir şirket haline gelmeden önce mülkiyet yapısı birkaç kez değişti.

28th August 2018

The initial fabric duct project purpose was to decrease sick leave in meat processing facilities, while not lessening the product safety aspects. The success was evident. It became the beginning of a whole new way of thinking within HVAC/R, product safety and employee comfort – FabricAir was born!

Questions? Please contact
FabricAir A/S
Islandsvej 3
4681 Herfølge
Denmark
(+45) 56 65 21 10
(+45) 56 65 99 07